ABD’de kar fırtınası nedeniyle ölü sayısı yükseldi

Ohio’da 8, New York’da 7, Kansas ve Kentucky’de 3’er, Colorado’da 2, Missouri, Tenessee ve Wisconsin’de birer kişi olmak üzere ülkede kar fırtınasının neden olduğu olumsuz hava şartları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya ulaştı.

ABD’nin New York eyaletinin Erie County bölge yöneticisi Marc Poloncarz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ağır kar yağışı nedeniyle pazar günü 4 kişinin daha hayatını kaybettiğini teyit ederek, bölgede toplam meyyit sayısının 7’ye yükseldiğini duyurdu.

Yoğun kar yağışının olduğu kimi bölgelerde acil durum ilan edilerek, sürüş yasağı getirildi. Kimi eyaletlerde elektrik şebekesi operatörleri ise kapasite sorunu nedeniyle kullanıcılardan tasarruflu olmaları için davette bulundu.

Ülkede milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektrikten mahrum kalarak meskenlerine mahpus oldu.

NÜFUSUN YÜZDE 60’I KAR FIRTINASININ TESİRİ ALTINDA

Kanada’daki Büyük Göller’den Meksika hududundaki Rio Grande’ye kadar kapsamı genişleyen “ölümcül kar fırtınası”, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını olumsuz etkiledi.

Uçuş takip sitesi FlightAware, 25 Aralık Pazar günü ABD’de iç ve dış çizgilerde 1645 uçuşun iptal edildiğini, 3869 uçuşta da gecikme yaşandığını bildirdi.

Ulusal Hava Servisi de pazar sabahı prestijiyle Buffalo Niagara Milletlerarası Havalimanı’nda kar kalınlığının 109 santimetreye ulaştığını aktardı.

Yetkililer, ayrıyeten Büyük Göller’in yakınında atmosferik basıncın apansız düşmesiyle oluşan ve “bomba siklonu” halinde isimlendirilen kuvvetli bir kasırganın meydana geldiğini duyurdu. Kelam konusu kasırganın şiddetli rüzgarlar ve kar fırtınasına neden olduğu aktarıldı.

DONDURUCU SOĞUKTA GÖÇMEN AKINI

Öte yandan CNN’in haberine nazaran, cumartesi gecesi geç saatlerde ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in başşehir Washington’daki konutunun önüne birkaç otobüs yanaşarak çok sayıda göçmen bıraktı.

Dondurucu hava şartlarında kısa kollu tişörtle duran mülteciler, kentteki uygun sığınaklara ve kiliselere götürüldü.

Nisan ayından bu yana kente Arizona ve Teksas’tan çok sayıda “göçmen otobüslerinin” sayıları on binleri bulan göçmeni kente bıraktığı biliniyor.

Ülkede Cumhuriyetçi eyaletlerin valileri, Meksika hududundan gelen yasa dışı göçmenleri otobüsler ile Washington DC ve New York üzere Demokrat eyaletlere gönderiyor.

“NESİLDE BİR SEFER GÖRÜLEBİLECEK” ŞİDDETE BİR SOĞUK

ABD’de, 21 Aralık’ta ulusal ve mahallî hava raporlama kurumları, “nesilde bir kere görülebilecek” şiddette soğuk ve karlı hava kuralları konusunda ikazda bulunmuştu.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), ülkenin birtakım bölgelerinde son 40 yıldır yaşanmamış soğuk hava kurallarının yaklaştığını duyurmuştu.

Hava durumu servisi, “Yoğun kar yağışının, seyahatleri çok güç yahut imkansız hale getirebileceğine ve hayati tehlike oluşturabileceğine” işaret etmişti.

Ayrıca, soğuk havanın tesiriyle oluşacak fırtınanın, ülkenin Kanada hududundaki Great Lakes bölgesinde 3. kategorideki kasırganın basıncına eş kıymet olacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Fırtına nedeniyle New Jersey’nin Manhattan’a bakan kıyı şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin giriş katları, taşan Hudson Nehri’nin suları altında kalırken sele maruz kalan birçok araç ziyan görmüştü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından ziyan görürken şiddetli rüzgarın getirdiği dalgalar kıyı şeridindeki birtakım caddeleri ve hayat alanlarını kullanılamaz hale getirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir