AKP milletvekili ve Hüda-Par Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun, sokak hayvanlarına yönelik tepki çeken “İtlaf edeceğiz” sözleri yeniden gündem oldu

AKP’nin İstanbul 3. Bölge’de 4. sıradan milletvekili ve HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun sokak hayvanlarına yönelik tepki çeken sözleri toplumsal medyada tekrar gündem oldu.

Deprem’in üzerinden şimdi bir ay geçmişken yaptığı konuşmada Yapıcıoğlu, sokak hayvanlarının itlaf edilmesini savundu. Başta hayvanseverler olmak üzere toplumun reaksiyonunu çeken konuşmada Yapıcıoğlu, kanatlı hayvanlardaki bulaşıcı hastalık durumunda itlafı örnek gösterdi. Hayvanseverlerin sokak hayvanlarına nizamlı aşılama ve kısırlaştırma, yaban hayatına doğal aşılama yollarını savunarak karşı çıktığı konuşmada Yapıcıoğlu şunları söyledi:

“Herhangi bir hayvan, bir insanın hayatı için tehlike oluşturmaya başlarsa o tehlike bertaraf edilir. Nasıl edilmesi gerekiyorsa o denli edilir. Siz o hayvanı zararsız hale getirmek zorundasınız. Getiremiyorsanız insanlardan tecrit etmek zorundasınız.”

Sunucu Esra Elönü, “İtlaftan bahsetmiyoruz değil mi hocam?” diye sordu. Yapıcıoğlu şunu söyledi:

“O gerekiyorsa o da yapılır. Biraz evvel kanatlıların itlafından bahsettik. Kimse itiraz ediyor mu buna? Onlardaki grip insanları öldürecekse, bir insan öleceğine bir milyon tavuk ölsün. Bir insan öleceğine 100 tane köpek ölsün.”

Elönü, “Köpeklerin ölmeden, ziyan görmeyeceği hale getirilmeli.” derken, Yapıcıoğlu “Son deva olarak, bunlar yarar etmiyorsa, itlaf gerekiyorsa itlaf edeceğiz.” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir