Brent petrolün varil fiyatı 90,41 dolar oldu

Cuma günü 93,80 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,34 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.40 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,02 azalarak 90,41 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 84,09 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, global petrol talebine ait telaşlar tesirli oldu.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de bugün yayımlanan datalara nazaran, ülkenin ham petrol ithalatı eylülde geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 2 azaldı.

Bu durum, ülkede talebin düşük seyrettiğine ait tasaları güçlendirerek fiyatların gerilemesine neden oldu.

Öte yandan, piyasalarda global petrol arzına ait belirsizlikler devam ediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini kasım prestijiyle 2 milyon varil azaltma kararı ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımlarının yaklaşması arz telaşlarını destekliyor.

AB, 6’ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine eser tedarikini ise 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesmeyi planlıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise kelam konusu arz kesintilerinin fiyatlar üzerindeki tesirini azaltmak için ülkenin stratejik petrol rezervlerinden 15 milyon varili daha piyasaya süreceğini ve bu sürecin aralık sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı.

Öte yandan, Biden’ın stratejik petrol rezervlerini tekrar doldurmak için petrol satın alımının, akaryakıt fiyatları varil başına 70 doların altına düştüğünde yapılacağına ait açıklaması fiyatlar üzerinde üst taraflı baskı oluşturdu.

Brent petrolde teknik olarak 90,78 ile 91,33 dolar aralığının direnç, 90,23 ile 89,68 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir