Danıştay’dan öğretmenlik kariyer sınavı kararı!

Türk Eğitim-Sen, imtihan kuralı başta olmak üzere öğretmenleri mağdur edecek tarafları bulunduğu savıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kimi hususlarının iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi ve kanuna dayanarak çıkarılan yönetmelikteki birtakım fıkraların iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay 2. Dairesi, 12 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin dava konusu hususlarının yürütmesinin durdurulması talebini oy birliğiyle reddetti.

Dairenin kararında, yönetmelikteki iptal ve yürütmenin durdurulması istenen hususlarında kamu faydasına, hizmet gereklerine ve üst hukuk normlarına karşıtlık bulunmadığı, düzenlemelerin, genel ve objektif kuralları içerdiği kaydedildi.

Öğretmenlerin meslek basamaklarında ilerlemesinde, yazılı imtihan sisteminin uygulanmasının, kamu işçi rejiminde aranan ögelerden biri olan “kariyer” temeliyle uyumlu bulunduğu belirtilen kararda, “ücretli öğretmenlikte geçen sürelere” yer verilmemesinin de eksik düzenleme olarak görülmediği aktarıldı.

Daire, sendika tarafından, dava konusu yönetmeliğin iptali istenilen unsurların desteği olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ilgili unsurlarının Anayasa’ya terslik argümanını ise yerinde görmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir