Deprem bölgesine gelen Japon bilim insanları şokta

Japon bilim insanları Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde günlerce bölgede incelemelerde bulundu. 11 Japon bilim insanları incelemelerin akabinde 13 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi Afet İdare Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, öncülüğünde sarsıntıya hazırlık için toplantı gerçekleştirildi.

“Ovaların imara açılmasını anlamıyorlar”

Onlar ne olup ne bittiğini anlamaya çalışıyorlar. Biz daha evvel de Japonlar ile çok çalıştık. Bu kadar yıkımın nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Ovaların imara açılmasını anlamıyorlar. Bu binalardaki hasarın tasarım kusurlarını anlamakta zorlanıyorlar.

“Enkazlar çok süratli kaldırıldı”

Enkazları çok süratli kaldırdığımızı, birtakım enkazları gelecek kuşaklara bırakmak gerektiğini söylediler. ‘Neden o denli yapıyorsunuz? Gerçek kuşaklara ibret olması için birkaç adedini bırakmanız gerek, hatta müzeye çevirmeniz lazım’ dediler. Japonya’da çok yaygın olarak bulunur. 2002 yılında Japon bilim insanları ile çalışmıştık o devir bina sayısı 30 bin civarındaydı. Artık 100 bin. Nereden bu kadar sayı çıktı. 100 bin binanın yıkıldığı yerde afet altında kalırız. Çadır ve arama kurtarma mümkün değil. Öncelikle risk idaresine yük verilmesi lazım. Herkes aklına birinci geleni söylüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir