‘Dünyanın En Çok Eleştirilen Hapishanesi’: Mega Cezaevine 2 Bin Çete Üyesi Daha Gönderildi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin talimatıyla yapılan ve 40 bin kişilik kapasitesi ile Amerika kıtasının en büyük hapishanesi olarak isimlendirilen EL CECOT cezaevine 2 bin çete üyesi daha götürüldü.

‘Dünyanın en çok eleştirilen hapishanesi’

Orta Amerika ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ‘Dünyanın en çok eleştirilen hapishanesi’ olarak adlandırdığı  EL CECOT cezaevine 2 bin çete üyesinin daha nakledildiğini duyurdu. 

Bukele, “Bugün yeni bir icraat gerçekleştiriyor ve 2 bin kişilik ikinci çete kümesini Terörle Çaba Merkezi’ne (CECOT) sevk ettik. Böylelikle dünyanın en çok eleştirilen hapishanesinde yaşayan çete üyesi sayısı 4 bine ulaştı” tabirini kullandı.

Bukele’nin paylaştığı görüntüde, çete mensuplarının ağır güvenlik tedbirleri altında kısa şortlu, dövmeli bedenli ve çıplak ayaklarıyla hapishaneye taşındığı anlar gösteriliyor. Mega hapishaneye en son 26 Şubat’ta 2 bin çete üyesi götürülmüştü.

San Salvador’a 74 kilometre aralıkta Tecoluca kasabasındaki bir vadide, 166 hektarlık alanda mega olarak isimlendirilen hapishanenin açılışı 2 Şubat’ta yapılmıştı.

Çetelere karşı uğraş gayesiyle inşa edilen ve Amerika kıtasının en büyük hapishanesi olduğu belirtilen “Terör Muhafaza Merkezi” Devlet Başkanı Bukele tarafından açılmıştı.Ülkede mevcut cezaevi kapasitesinin 30 bin civarında olduğu kaydediliyor.

Halk OHAL kararını yanlışsız buluyor

Amerikan Merkez Üniversitesinin Ekim 2022’de yayımladığı bir ankete nazaran, El Salvadorluların yüzde 75,9’u hükümetin harika hal (OHAL) kararını yerinde buluyor ve Bukele siyasetlerinin kabahat oranlarını azalttığını düşünüyor.

Bukele, 24 Kasım 2022’deki konuşmasında, OHAL kapsamında mart ayından bu yana 60 binden fazla kişinin tutuklandığına işaret etmiş, bu tıp tedbirlerin cinayetle suçlanan kimi çete mensuplarının arandığı Comasagua kentinde de işe yaradığını söylemişti.

El Salvador’da alınan sıkı tedbirlerin akabinde 2022’nin Ocak-Ekim devrinde işlenen cinayet sayısının 2021’in birebir periyoduna nazaran yüzde 38 azaldığı belirtiliyor.

Şiddetin kaynağı olarak gösterilen MS13 çetesine yönelik düzenlenen operasyonlarda 100’den fazla kişi hayatını kaybederken, gözaltına alınan kişi sayısının 65 bini aştığı belirtildi.

El Salvador’da 27 Mart’ta bir aylığına OHAL ilan edilmiş, daha sonra bu karar her ay yenilenmişti.

Bukele, 30 Haziran’da silahlı kümelere yönelik savaşın ağırlaşacağını söylemişti.Ülkede mart başından bu yana çete üyelerine yönelik operasyonlarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, gözaltına alınanların sayısının 65 bini aştığı bildirilmişti.

Yetkililer, şiddetin ülkede yine tırmanışa geçmesinden MS13 çetesini sorumlu tutuyor.Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle önemli güvenlik sorunu yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir