Erdoğan’ın Alman vekil hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine “lağım faresi” diyen Alman milletvekili Wolfgang Kubicki hakkında yaptığı kabahat duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

Almanya Federal Meclis Lider Yardımcısı Wolfgang Kubicki (FDP) hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözleri nedeniyle yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi. Haftalık haber dergisi Spiegel‘in haberine nazaran, Hildesheim Savcılığı hakaret ve iftira davası açılması istemiyle yapılan müracaatta soruşturmaya rastgele bir münasebet olmadığına karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Mustafa Kaplan, Celle Başsavcılığı’na başvurarak karara itiraz etti.

Savcılığa nazaran tabir özgürlüğü ağır basıyor

Spiegel haberini Kasım ayı tarihli savcılık yazısına dayandırdı. Savcı, kelam konusu yazıda “cezai bir hata işlendiğine dair kâfi olgusal emare bulunmadığı” gerekçesiyle kovuşturmaya son verdiğini söz etti. Savcı yazıda ayrıyeten tabir özgürlüğünün Erdoğan’ın “kişisel onur hakkından” daha ağır bastığını belirtti. Erdoğan’ın Türkiye devletinin başkanı olması bakımından özel bir konuma sahip olduğunu, “kişiliğiyle ilgili kabul edilebilir tabirlerin sınırlarının” özel bireylere nazaran çok daha geniş tutulması gerektiğini belirtti.

Savcı ayrıyeten “lağım faresi” nitelemesi “keskin ve tıpkı vakitte çok abartılı bir eleştiri” olsa da, tabirin Erdoğan’ın rolünü tasvir etmek bakımından mülteci sorunu temasıyla “tarafsız bir bağı” olabileceğini tabir etti. Tarafsız dinleyicilerin, bu nitelemeyi “lağım faresinin daima olarak kapalı ve yer altında hiç kimseye görünmeden çalışan biri” olarak anlayabileceğini belirten Savcı, Kubicki’nin hedefinin Erdoğan’ı “sırf aşağılamak” olduğunun anlaşılamadığını kaydetti.

Hildesheim Savcılığı’na müracaat, Erdoğan’ın Köln’deki avukatı Mustafa Kaplan tarafından Eylül ayında yapılmıştı. Kaplan, Spiegel‘e yaptığı açıklamada, Celle Başsavcılığı’na itirazda bulunduklarını söyledi. Hildesheim Savcılığı’nın kararını eleştiren Kaplan, “Bu kararda olayla ilgisiz mülahazaların, yani siyasi mülahazaların belirleyici olduğu açıktır” dedi.

Ne olmuştu?

FDP Milletvekili Wolfgang Kubicki Aşağı Saksonya eyalet seçimleri öncesinde düzenlenen bir aktiflikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “küçük lağım faresi” olarak nitelendirmiş, Erdoğan’ı mültecileri Batı’ya karşı bir baskı aracı olarak kullanmakla suçlamıştı.

Erdoğan, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle Alman milletvekili hakkında Hildesheim Savcılığı’na hakaret ve iftira davası açılması istemiyle Eylül ayında müracaatta bulunmuştu. Kabahat duyurusunda “lağım faresi” nitelemesiyle Erdoğan’ın “ahlaki açıdan gelişmemiş, aşağılanmış ve tiksinti uyandıran bir insan olduğu” halinde bir kanaat oluşturulmaya çalışıldığı ileri sürülmüştü.

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir