FBI ile Cumhuriyetçi vekiller arasındaki gerilim tırmanıyor: Masada Biden’ı zora düşürecek belgeler var

Temsilciler Meclisi Nezaret ve Hesap Verebilirlik Komitesi Başkanı James Comer ve Senatör Chuck Grassley, Biden’ın lider yardımcısı olduğu devirde, yabancı asıllı birinin de dahil olduğu bir para alışverişi yaparak “rüşvet planına karıştığını” gösterdiğini sav ettikleri bâtın evraklarla ilgili FBI Yöneticisi Christopher Wray ile görüştü.

Konuya ait yazılı açıklamasında Comer, Biden ile ilgili evrakların var olduğunu doğruladığını belirttiği Wray’in, ilgili evrakları şahsen FBI genel merkezinde kendilerine göstermeyi teklif ettiğini aktardı.

Ancak evrakların meclis komitesine sunulması gerektiği konusunda ısrar eden Comer, dokümanların temin edilmemesi durumunda Kongre’ye itaatsizlikten FBI yetkililerinin sorumlu tutacağını bildirdi.

Milletvekilleri Comer ve Chuck Grassley, mayıs ayı başında FBI ile Adalet Bakanlığına mektup göndererek, Biden’ın lider yardımcısı olduğu devirde, siyaset kararları için “yabancı asıllı birinin de yer aldığı yasa dışı para alışverişinde” bulunduğuna ait ayrıntıları içerdiğini sav ettikleri belgeyi istemişti.

FBI’ın Kongre İşleri Ofisi Müdür Yardımcısı Christopher Dunham, 11 Mayıs’ta Comer’e gönderdiği mektupta, “FBI’ın isimli soruşturmalara ziyan verebilecek ve bireylerin mahremiyeti yahut prestijini haksız yere zedeleyecek, kamuoyunda yanlış izlenimler yaratabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmasının kritik kıymete sahip olduğunu” belirterek, bu bahiste bilgi paylaşmayı reddetmişti.

Beyaz Saray yetkilileri, Cumhuriyetçilerin argümanlarının temelsiz olduğunu ve bunun “siyasi bir gösteri” olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir