Kayısıyı böyle denediniz mi? Kayısının en faydalı hali hangisi? Bir bardağı ile ödem atan kayısı tarifi ne?

Çocuk ve yetişkin en sevilen meyvelerden olan kayısı, sıhhat açısından çok da yararlı. Bilhassa çocukların beslenme çantalarında kayısı suyu ile karşılaşmak mümkün. Pekala yaş ve kuru olarak tüketilen kayısının en yararlı hali ne olabilir? Kayısıyı nasıl tüketmeliyiz? İşte kayısıya ait ayrıntılar…

Bir bardağıyla bile bedendeki ödemi ve bağırsakları temizleyen mucize meyve kayısı, süratli çalıştırdığı bağırsakların çok sayıda hastalıktan uzak durmasına da yardımcı olabiliyor. Lakin burada vurgulamamız gereken kayısının kesinlikle organik olması ve kayısı suyunun da paketli değil, doğal üretim olması gerektiği. Aksi takdirde istenilen yararın elde edilmesi çok mümkün olmuyor.

Kayısının yararları neler?

Tüm beden için çeşitli yararlara sahip olan kayısı, ağız ve diş bakımında ve parlak bir cildin elde edilmesinde kullanılabiliyor. Pekala kayısının diğer hangi yararları var?

– Yüksek potasyum içeriği sayesinde kalbi koruyor. Kalp atış suratının düzenlenmesine yardımcı oluyor. İçeriğindeki potasyumla da kalp kaslarını besliyor.

– Kayısının içerdiği kalsiyum ve fosfor üzere mineraller, kemik sıhhati açısından değerlidir.

– Tansiyonu dengeleyen kayısı, kan basıncı düzeyini dengeliyor.

– Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

– Diş eti meselelerinin oluşmasını pürüzler. Ağız içindeki yaraları düzgünleştiriyor.

– Kayısı içerdiği yüksek orandaki demir ile kansızlığa karşı esirgeyici tesire sahip.

– Antioksidan özellikteki beta-karotenin, yaşlanmayı geciktirir. Cildi nemlendiren kayısı, tıpkı vakitte cildi pürüzsüzleştirir. Kayısıda da bulunan A vitamini, deride yağ bezlerinin aktivitesini baskılar ve akne üzere cilt bozukluklarını maniler.

– Bilhassa gebeler, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için büyük değere sahip olan C vitamini istikametinden güçlü.

Kabızlık için mucizevi çözüm

Yüksek oranda lif bulundurması sebebiyle kayısı, kabızlığa karşı kullanılabilir. Sabah saatlerinde aç karnına birkaç tane kayısı yerseniz ya da bir bardak kayısı suyu içerseniz bağırsaklarınızın çalışması hızlanır ve dışkılama kolaylaşır.

Kayısı suyu nasıl hazırlanır?

İşte sağlıklı ve ödem atan bir kayısı suyu tanımı…

Malzemeler:

  • 2 tane kuru kayısı
  • 1 su bardağı su
  • 6 damla limon suyu

İki tane kuru kayısıyı ikiye ayırın. Daha sonra bir bardak suyun içine ayırdığınız kayısıları ek edin.

Kayısıların üstüne limonu sıkarak bir gece bu türlü bekletin. Ödem ve bağırsaklara yardımcı olacak, diyetlerinizi destekleyecek kayısı suyunuz hazır.

Kuru kayısı suyu içerken nelere dikkat edilmeli?

Kuru kayısı yendikten sonra 15 dakika kadar üzerinde bir şey yemeyin.

Ödem atmaya yardımcı olan ve yağların erimesini sağlayan kayısı suyu, en çok 21 gün içilmeli. Akabinde 7 gün bırakıp, 4 haftayı bu türlü tamamlayın. Müddetler ziyanlı olmaması için değerli.

Aç karnına limon bulunan su içmek, tansiyon düşürebilir.

Kayısı, ishale de neden olabilir. Fazla yemekten kaçının. Alerjiniz yahut bilmediğiniz bir rahatsızlığınızın olabileceğini göz önünde bulundurarak kesinlikle doktor desteği alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir