Murat Yetkin: Diplomatik raporlar Erdoğan gidebilir demeye başladı

Gazeteci Murat Uzman, Ankara’daki kimi diplomatik temsilciliklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanacağı raporlarına kazanmayabileceği ihtimalini de eklemeye başladığını yazdı.

Yetkin, Ehil Report’taki yazısında; diplomatik toplulukta Erdoğan’ın kaybedebileceğinin de hesaba katılmaya başlamasının temel olarak iki manaya geldiğini söyledi:

“Hem ikili hem de çok taraflı bağlarda kendi memleketler arası siyasetleri bakımından Türkiye’ye ehemmiyet veren büyükelçilik ve kuruluşlar bütün yumurtaları tıpkı sepete koymakta, yani Erdoğan’ın garanti kazanacağı varsayımına dayanmakta daha temkinli davranacaklardır.

Bunun sonucunda Türkiye’deki seçim sonuçları üzerine yorum yapmaktan kaçınacak, ‘Türk halkı kimi tercih ederse bizce makbuldür’ telaffuzuna geçecek, nötr pozisyon alacaklardır. Aslında bunun işaretleri alınmaya başladı. Erdoğan’ın kalmasını isteyen Rusya dahi daha temkinli davranmaya başladı.”

Yetkin, “AB yetkilileri Kılıçdaroğlu’na Suriyelileri geri göndermenin öteki yollardan kendilerine yönelmesi ihtimalinden Avrupa sağının duyduğu kaygıyı ilettiler. Bu ‘Erdoğan hiç değilse Suriyelileri Türkiye’de tutuyor’ manasına gelse de Ankara’dan gönderilen diplomatik raporların seçim rüzgârının istikamet değiştirmeye başladığı saptamasına işaret ediyor” yorumunu yaptı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir