Ortalığı karıştıran açıklama! Polonya ve Litvanya alarma geçti, dünya savaşını tetikleyebilir

Üst seviye bir Rus yetkili devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, paralı asker kümesi Wagner’in Baltık Devletleri ile Avrupa NATO ülkeleri ortasındaki tek NATO kara köprüsü olan Suwałki’ye yürümeye hazır olduğunu söyledi.

“BİR KAÇ SAAT İÇİNDE GİTMEYE HAZIRLAR”

Şimdilerde bir milletvekili olan Albay Andrey Kartapolov devlet televizyonunda Suwałki bölgesinin kıymetine dikkat çekerek, “Paralı asker kümesi Wagner’in silahlı kuvvetleri eğitmek için Belarus’a gittiği çok açık. Suwalki Koridoru diye bir yer var. Bir şey olursa, buraya çok gereksinimimiz olacak. Wagner askerleri Suwalki koridoruna bir kaç saat içinde gitmeye hazır” dedi.

Wagner askerleri Belarus’ta…

NATO İÇİN DE RUSYA İÇİN DE KRİTİK DEĞERE SAHİP

Litvanya ve Polonya ortasındaki sonu ikiye bölen yaklaşık 100 km uzunluğundaki hudut kısmı Suwałki hem NATO hem de Rusya için büyük stratejik ehemmiyete sahip. Zira Kremlin ile Batı ortasındaki tansiyonun yükselmesi durumunda Rusya’ya karşı en savunmasız ülkeler olarak görülen Litvanya, Letonya ve Estonya’ya tek kara teması buradan geçiyor.

Rusya ise Suwałki koridorunu ele geçirirse Baltık Filosunun ana üssü olan Kaliningrad’dan Putin’in en yakın müttefiki olan Belarus’a yeni bir kara kontağı açılıyor.

POLONYA VE LİTVANYA ALARMA GEÇTİ

Rus vekilin yaptığı açıklamalar gündeme bomba üzere düşerken, Polonya ve Litvanya alarma geçti. İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere nazaran, Polonya servisleri, Wagner askerlerinin Belarus’taki durumunu yakından izliyor.

Polonya halihazırda Moskova’dan gelen tehdit nedeniyle süratle tekrar silahlanıyor, NATO Baltık ülkelerindeki varlığını güçlendirirken, Almanya ise Litvanya’da kalıcı olarak 4.000 asker konuşlandırmaya hazırlanıyor.

DÜNYA SAVAŞINI TETİKLEYEBİLİR

Rusya’dan gelen son kışkırtıcı açıklama Putin’in Rusya’nın ‘yeterli ölçüde misket bombasına’ sahip olduğunu ve Ukrayna’nın tartışmalı silahları konuşlandırması halinde kullanabileceğini açıklamasından yalnızca 24 saat sonra geldi.

İngiliz Dailymail gazetesinde yer alan habere nazaran RUSYA’nın Suwalki Koridoru’nu amaç alması bir dünya savaşını tetikleyebilir zira Wagner’in muhtemel atağı NATO’nun 5. unsurunu tetikleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir