SON GELİŞME! EYT’de staj sayılacak mı? Staj yapanlar EYT kapsamına alınacak mı? Bakan Bilgin açıkladı…

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ait kanun teklifi, TBMM Genel Konseyinde kabul edilerek maddeleşti. Böylelikle prim günü ve sigortalılık mühleti kurallarını taşıyanlar emeklilik hakkı elde edecek. Maddede EYT staj ve çıraklık sigortasıyla ilgili düzenleme ise yapılmadı.

Staj mağdurları, staj ve çıraklık sigortasının EYT’de başlangıç kapsamına alınıp alınmayacağını merak ediyor. EYT ile ilgili merak edilenler ortasında staj sigortası da yer alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı. Pekala EYT’de staj sayılacak mı? Staj yapanlar EYT kapsamına alınacak mı?

EYT’DE STAJ SAYILACAK MI?

Bilgin, “Staj mağduru, kavramı gerçek değil, staj mağduru yok. Zira prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? İşverenleri kim? Kendi isimlerine sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları yanlışsız kullanalım” diye konuştu.

STAJ YAPANLAR EYT KAPSAMINA ALINACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçici personeller belgesinin hafta içerisinde Meclis gündemine alınacağını ve sorunun çözüleceğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AKP Küme Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Alım, süreksiz çalışanlarla ilgili düzenlemenin hafta içerisinde Meclis gündemine geleceğini belirtti. Emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) sonra süreksiz emekçiler konusuna el atacaklarını söylediğini hatırlatan Alım, “Tahmin ediyorum bu hafta Meclis gündemine alınır. Süreksiz emekçi problemini çözüyoruz. Belge önümüzde. Ele aldığımız her mevzuyu çözerek belgeyi kapatıyoruz. EYT’den sonra süreksiz emekçiler demiştim. Artık de Meclis’in vereceği karar ile süreksiz personeller sıkıntısı de kapanıyor” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir