Sosyal konut projesi yarın başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını Ankara’da başlatacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 500 bin toplumsal konut, 1 milyon konut yeri ve 50 bin işyerini kapsayan “İlk Konutum Birinci İşyerim” projesinde birinci adım atılıyor.

500 bin konutta birinci temel atma merasimi yarın Ankara’nın Sincan ilçesindeki Lale Meydanı’nda yapılacak. Merasimde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 17 vilayetle eşzamanlı olarak canlı yayın temaslarıyla temel atma merasimlerini gerçekleştirecek.

BAKAN KURUM’DAN DAVET

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Cumhurbaşkanımızla ‘İlk Konutum Birinci İşyerim’ projemizde 17 vilayetimizde 5 bin 615 konutun birinci temellerini atıyoruz” bilgisini verdi.

Kurum, “İlk Meskenim Birinci İşyerim” projesinin 25 Ekim’de Ankara Sincan’daki birinci temel atma merasimine vatandaşları davet etti. Bakan Kurum, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm hemşerilerimizi başkentimize bekliyoruz. Bu heyecanı daima birlikte yaşayalım” sözlerini kullandı.

17 VİLAYETTE TEMEL ATILIYOR

Bakanlık açıklamasında hangi vilayette ne kadar konutun temelinin atılacağına ait şu bilgilere yer verildi: “Ankara’da 2 bin 171, Zonguldak’ta 595, Kırşehir’de 458, Kahramanmaraş’ta 210, Aydın’da 265, Bolu’da 206, Konya’da 206, Afyonkarahisar’da 364, Diyarbakır’da 158, Uşak’ta 158, Erzurum’da 158, Muğla’da 154, Yozgat’ta 141, Manisa’da 78, Amasya’da 87, Tunceli’de 118 ve Elazığ’da 88 konutun temeli atılacak.”

900 MİLYARLIK DEV YATIRIM

Açıklamada yaklaşık 900 milyar liralık dev bir yatırım olan “İlk Konutum Birinci İşyerim” projesinin çarpan tesiriyle 450’den fazla alt kesimi harekete geçirecek olması sebebiyle iktisadın, endüstrinin, ticaretin çarklarını da hızlandıracağı kaydedildi.

Projenin 2 trilyon liradan fazla bir ekonomik hareketliliğe yol açacağının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, en az 200 bin yeni istihdam katkısı sağlamasının beklendiği anımsatıldı.

Ayrıca, tüm bunların yanında proje toplumsal konutları ve inançlı işyerlerinin bir sarsıntı ülkesi olan Türkiye’nin kentsel dönüşümü noktasında da öncü bir görev üstleneceği vurgulandı.

7.5 MİLYON BAŞVURU

“İlk konutum birinci işyerim” projesine şu ana kadar 7.5 milyonluk müracaat olduğu belirtilen açıklamada, “dev projeyle 500 bin toplumsal konut yapılacak.

Vatandaşlar mahallî ve yatay mimari, zemin+5 katı geçmeyecek, sıfır atık uyumlu, güç verimli, iklim dostu materyallerden yapılmış, yenilenebilir güç sistemiyle donatılmış konutlara 2 bin 280 lira taksitle sahip olabilecek. projeyle 1 milyon arsa vatandaşa sunulacak.

Arsalar elektrik, su ve stabilize yol altyapıları tamamlanmış, imar planı yapılmış, inşaat yapmaya hazır olarak teslim edilecek. meskenler müstakil ya da müşterek olarak, 5 katı geçmeyecek formda yapılabilecek. TOKİ mimari, mühendislik ve imal takviyesi verecek.

1604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yılda faizsiz ve sabit fiyatla ödenebilecek. ayrıyeten bu projeyle TOKİ kuruluşundan bugüne kadar birinci kere küçük ve orta ölçekli sanayicimize işyeri sunuyor.

Bu proje hem vatandaşımızın işyeri sahibi olmasına imkân tanırken hem de istihdama katkı sağlayacak. tamiratla uğraşan küçük işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca farklı dalı içinde barındıracak sanayi alanları olacak.

İlk etapta 28 vilayetimizde 10 bin işyeri, toplamda ise 50 bin işyeri kurulacak” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir